wtorek, 10 kwietnia 2012

Wywerny i Smoki - różnice


Witam po przerwie świątecznej. I zapraszam na kolejną porcję mazurka ... pfe, chciałem powiedzieć czytadła :). Tym razem przedstawiam różnice pomiędzy smokami i wywernami w świecie Amfisbeny. W kolejnych postach zamieszczę opisy kilku gatunków jednych i drugich gadów.

Wywerny to grupa latających gadów wielkości od trzech do dwudziestu pięciu metrów długości. Ich dalecy krewniacy - smoki, mogą osiągać rozmiary przekraczające nawet 50 metrów.
      Wywerny w przeciwieństwie do smoków posiadają tylko jedną chwytną, (tylną) parę łap, która ma specjalną blokadę kości palców, umożliwiającą wielogodzinny sen w zwisie głową do dołu. Jest to zresztą ich ulubiona pozycja podczas snu. Przednia para łap w wyniku ewolucji przekształciła się w błoniaste skrzydła, zakończone chwytnym pazurem (lub kilkoma pazurami). Smoki są istotami cztero nożnymi, a skrzydła wyrastają im najczęściej z grzbietów. Niektóre gatunki miewają co prawda skrzydła, przyrośnięte w toku ewolucji do łap przednich, jednakże łapy te nie straciły nic ze swojej chwytności. Inaczej mówiąc, nie przekształciły się w skrzydła.
      Zakończenie ogona zarówno u wywern jak i u smoków bywa różne i zależy od gatunku, do którego przynależy dany osobnik. Mogą być to kolce, żądła lub ostre, rogowe płytki. To co jednak odróżnia od siebie te jaszczury to fakt, że wywerny w swych ogonach zawsze posiadają gruczoły jadowe. Dla smoków pełną rekompensatą braku tej zdolności jest możliwość zionięcia, oraz w niektórych przypadkach zdolność jadowitego kąsania.
      Znaczące różnice widać również jeśli chodzi o wiek. Pewne gatunki wywern mogą osiągać około 2000 lat. Smoki w tej dziedzinie nie mają sobie równych. Rzadko kiedy żyją mniej niż kilka tysięcy lat, a niektóre są wręcz nieśmiertelne.
      Jest jeszcze jedna bardzo istotna różnica. Bywają smoki, które potrafią telepatycznie porozumiewać się zarówno między sobą, jak i z innymi rozumnymi istotami. Bądź też na swój sposób posługiwać się magią. Historia nie zna przypadku aby jakikolwiek przedstawiciel wywern to potrafił.

4 komentarze:

 1. No i jest lawina postów, jak zresztą mówiłem;). W końcu ktoś na poważnie zajął się wywernami a nie tylko smokami. Pancerna robi wrażenie i muszę przyznać, że smok z grafiki zostałby przez nią zeżarty w trzy sekundy... No chyba, że włada magią;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze drażni mnie, kiedy widzę wyvernę i wszyscy mówią na nią smoki (np. w grze o tron), cieszy mnie że w amfisbenie będzie ten oczywisty podział :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :D haha, tak, w końcu system który podkreśla różnice :D

   Usuń
 3. Bardzo klarowny opis, podoba mi się też ten motyw z telepatią i magią :> Super!

  OdpowiedzUsuń